Tata Steel Nederlands’ın Adapazarı’ndaki fabrikasını 175,7 milyon TL’ye Reysaş aldı

Necla DALAN

Tata Steel Nederlands, Türkiye’deki faaliyetlerinden biri olan renkli kaplamalı çelik üretimini Ocak ayında durdurma kararı aldı. Şirket bu kararı 2000 yılında faaliyete geçen Adapazarı’ndaki Tata Steel İstanbul Metal Sanayi A.Ş.’nin boya kaplama hattı ve servis merkezinin hızlı değişen pazar koşulları nedeniyle finansal olarak olumsuz etkilenmesi ve iş modelinin artık sürdürülemez hale gelmesi gerekçesiyle aldı.
Tata Steel’in kapattığı fabrika binasını Reysaş GYO satın aldı.

Value Solution Partners, sosyal iş ağında yayınladığı bir paylaşımda, Tata Steel’e ait gayrimenkulün satış işlemini gerçekleştirdiğini duyurdu. Açıklamada, “Value Solution Partners, imzasını attığı başarılarına bir yenisini daha ekleyerek sanayi ve lojistik kullanıcıları tarafından yüksek talep gören bir bölgede yer alan Tata Steel’e ait 23.381,24 metrekarelik gayrimenkulün satış işlemini gerçekleştirdi. Sektörün yerli ve yabancı lider sanayi kuruluşlarına ev sahipliği yapan Sakarya Organize Sanayi Bölgesi sınırları içinde yer alan Tata Steel’e ait gayrimenkulün satış işlemi 2024’ün Mart ayı içerisinde tamamlandı. Satın alma işlemi; Türkiye’nin depoculuk alanında önde gelen gayrimenkullere ve gayrimenkul projelerine yatırım yapan Reysaş GYO tarafından gerçekleştirildi” denildi.

175.7 MİLYON TL’YE SATIN ALINDI

Satış işleminin detaylarını merak ettim ve KAP’ta Reysaş GYO’nun konuyla ilgili bildirimine baktım. 29 Mart’ta yapılan bildirime göre, söz konusu gayrimenkul 175 milyon 726 bin TL’ye satın alındı. Açıklamada gayrimenkulün kimden alındığına dair bilgi verilmezken burada inşa edilecek fabrika binasının 2025 yılından itibaren yıllık 2.5 milyon dolar artı KDV bir bedelle kiralanmasının planlandığı vurgulandı. Söz konusu açıklama şöyle:

“Şirketimizin 29.03.2024 tarih ve 793 nolu Yönetim Kurulu Kararı doğrultusunda; Sakarya İli Arifiye İlçesi Hanlıköy Mahallesi Sakarya 1. Organize Sanayi Bölgesi içinde 105 Ada 18 Parselde bulunan, Sakarya 1. Organize Sanayi Bölgesi Tüzel Kişiliği’ne ait Tek Katlı Betonarme Çelik Fabrikası, İdari Bina ve Arsası (23.381,24 m²) 175.726.147,90 TL bedeli ile kredi kullanılmadan, şirketimiz öz kaynaklarıyla satın alınmıştır.

Söz konusu taşınmaz üzerinde kiraya verilmek için fabrika binası inşa edilecek olup, kira gelirinin 2025 yılında başlaması ve yıllık bazda 2.500.000 USD + KDV olması öngörülmektedir.”

DURMUŞ DÖVEN: TALİP ÇOK, GÖRÜŞMELERİMİZ SÜRÜYOR

Reysaş’ın Başkanı Durmuş Döven’e bu alışverişi sordum. Tata Steel’in fabrikasını yıkıp yerine yenisini yapacaklarını anlatan Döven, şöyle devam etti: “Kredi kullanmadan, öz kaynaklarımızla bu satın almayı yaptık. 2024 yılı sonuna kadar yeni fabrikayı bitirmiş olacağız. Kiraya vereceğiz. Depo ve fabrikanın müşterisi her zaman çok olur. Hiç boş kalmaz. Burası da çok kıymetli bir yer ve talip çok, görüşmelerimiz devam ediyor.”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir